Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP or SSH credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type
Authentication Keys

Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.

Soha nem járt még katolikus egyházfő az Arab-félszigeten, Ferenc most Mohammed bin Zájed, az Arab Emírségek trónörökösének meghívására érkezett a viszonylagos toleranciájáról ismert arab országba. A kétnapos út tágabb külpolitikai kontextusáról és politikai érzékenységeiről már korábban írtunk, de a fő cél a vallásközi párbeszéd előmozdítása volt, ami egyébként is Bergoglio egyik meghatározó egyházpolitikai célja.

A vallásos cselekedetet folyamatosan meg kell tisztítani a visszatérő kísértéstől, hogy ellenségként és ellenfélként bélyegezzen meg másokat

– hangsúlyozta a hétfői nagy vallásközi találkozón az arab világba az olajágat tartó fehér galamb jelképével érkező pápa, aki az üdvösség több lehetséges útját emelte ki ezúttal is: „A mennyország reménye mindenkit átölel, diszkrimináció és privilégiumok nélkül”.

Fotó: Andrew Medichini

A keresztény és muszlim meghívottakon kívül zsidó, buddhista, hindu díszvendégekkel tartott esemény kezdeményezője az az Ahmed al-Tajeb sejk, a kairói Al-Azhar nagymecset imámja volt, akivel Ferenc pápa már ötödik alkalommal találkozott. A legfőbb egyiptomi vallási méltóság a szunnita iszlámon belül a vallásilag toleráns irányzat meghatározó képviselője, a militáns iszlám ellenfele. Ő a közel-keleti muzulmánokat ezúttal is a helyi keresztény közösségek „átölelésére” szólította fel, a nyugati világban élő muszlimokat pedig arra kérte, hogy integrálódjanak, és tartsák be választott hazájuk törvényeit.

Az imám és a pápa egy közös nyilatkozatot is aláírtak, melyben határozottan elutasítanak minden, a vallás nevében elkövetett erőszakot. A történelmi jelentőségűnek látott muszlim–keresztény nyilatkozat több olyan részt is tartalmaz, amely az iszlám szempontjából is fontos alapvetés: vallási tolerancia és a vallásszabadság tiszteletben tartása, a diszkrimináció tilalma, a különböző egyházak szent helyeinek kölcsönös tisztelete mellett a nők elismerése is szerepel a pontok között.

Ferenc pápa arról beszélt, hogy szomjazik a békére, az emberiséget pedig Noé családjához hasonlította: eszerint a különböző vallásoknak „egy családként kell felszállniuk a bárkára, ami képes áthajózni a világ viharos tengerein”. A katolikus egyházfő arra figyelmeztetett, hogy az emberiség jövője forog kockán, ha a különböző vallású emberek nem működnek együtt a béke érdekében.

Vagy együtt építjük a jövőt, vagy nem lesz jövő

– jelentette ki.

Az arab emirátus a vatikáni sztenderdhez képest is nagy pompával, sárga-fehér csíkot húzó repülőkkel, a pápai konvojt kísérő arab telivérekkel fogadta az egyházfőt, az utcákon a helyi zászlók mellett szintén mindenhol lobogtak a pápai állam zászlói. Az Egyesült Arab Emírségek 9 millió lakosából csak alig egymilliónak van állampolgársága, a többiek vendégmunkások. Bár a többségük muszlim, nagy létszámú, kb. 1 milliós a keresztény közösség is. A legtöbben filippínók és indiaiak, de Afrikából, a Közel-Keletről és Európából is sokan vannak.

Közülük 130 ezren fértek be a luxusstadionba, ahol a pápa kedden délelőtt misét mondott. Hozzájuk is fordulva mondta szentbeszédében: „Aki igazságtalanságot szenved el, aki a béketeremtésnek szenteli magát, az tudja, mit jelent szenvedni. Nektek biztosan nem könnyű az otthonotoktól távol élni, és a szeretteitek hiányán túl talán még a jövő bizonytalanságát is érezni.”

A pápa mindenkit újra felszólított, hogy vessenek véget a jemeni háborúnak – ebben az Egyesült Arab Emírségek is részt vesz a szaúdi szövetség oldalán. Az arab világ médiájában alapvetően pozitív a visszhangja a pápalátogatásnak. Szaúd-Arábia ugyan hivatalosan nem kommentálta Ferenc útját, de több szaúdi lap is foglalkozott annak jelentőségével. A szintén szaúdi kézben pánarab Asharq al-Awsat elismerőleg szólt a pápa toleranciáról és a békés együttélésről szóló üzenetéről, amit a szélsőséges hangokkal állított szembe.

A korábban az elsősorban a keresztény-zsidó viszonyról szóló vallásközi párbeszéd kapcsán mára egyértelműen a kereszténység és az iszlám együttélés lett a legfontosabb és legérzékenyebb kérdés. Ferenc pápa március végén a szintén liberálisabb muszlim országok közé tartozó Marokkóba utazik.

(Forrás: index.hu)

Kontakt

Most nem vagyunk elérhetőek. Küldjön elektronikus levelet és mi válaszolunk Önnek.

Not readable? Change text. captcha txt