Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP or SSH credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type
Authentication Keys

Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.

01 vizesik

A megtisztulás útja

Az első hét lépés 

  1. „A dicsőség koronája leszel az Úr kezében, királyi fejdísz Istened kezében. Nem hívnak többé elhagyottnak, sem országodat magányosnak, hanem így neveznek: „én gyönyörűségem”, és országodat: „menyasszony”, mert az Úr örömét találja benned, s országod újra férjhez megy. Mert amint a vőlegény feleségül veszi a leányt, úgy fog frigyre lépni veled fölépítőd; és amint a vőlegény örül a menyasszonynak, úgy leli örömét benned Istened.”    (Iz 62,3-5)
    Ahogyan egy király koronával a fején, büszkén megy ki az alattvalói elé, valahogy ugyanígy tesz az Isten. Isten büszkesége, koronája, öröme az ember. Gyönyörködik bennünk. Jobban szeret minket, mint ahogyan a legjobb szülő tudja szeretni a gyermekét, a legjobb nagyszülő az unokáját, a legjobb házastárs a kedvesét. Ahogyan a felhőket, az égboltot, a dombokat nézed, érezd magadon az Ő tekintetét, fürödj meg benne!

    Hagyd magad mögött a zajt, a világ szennyét, a zűrzavart, a rohanást!
    Mi zaklat, mi nyomaszt? Tedd Isten kezébe, bízd rá!


  2. „Az Úr így szólt Ábrámhoz: „Vonulj ki földedről, rokonságod köréből és atyád házából arra a földre, amelyet majd mutatok neked. Nagy néppé teszlek. Megáldalak és naggyá teszem nevedet, s te magad is áldás leszel. Megáldom azokat, akik áldanak téged, de akik átkoznak téged, azokat én is megátkozom. Általad nyer áldást a föld minden nemzetsége.” Ábrám tehát elköltözött, ahogy az Úr megparancsolta neki, s vele ment Lót is.” (Ter 12,1-5)Ábrahám még azt sem tudta, hová kell mennie. Mégis mindent otthagyott, és indult. Ábrahám végtelenül boldog volt, amikor hallotta Isten hívó hangját. Olyasmit élt át, amiről József Attila ezt írta:Reám néztél, s én mindent elejtettem.
    Meghallgattál és elakadt szavam.” (Gyermekké tettél)Ábrahám magán érezte Isten tekintetét, szeretetét. Ezért a hangért ő a világ végéig boldogan elment volna. Boldogan mindent kiejtett a kezéből.
    Téged is Isten hívott erre az útra. Ő tekint rád a természet ámulatba ejtő szépségében, a vendéglátók szeretetében és az út nehézségeiben is. Meghívott erre az útra, hogy áldás lehess. Áldás másoknak, a szeretteidnek, a világnak.

    Hallgasd a csend hangját, ahogyan megcsendül! Hallgasd Isten hívását, aki útnak indított!
    Mi minden indított el erre a zarándokútra? Hol érezted az életedben Isten halk kopogtatását?


  3. Az út kezdete a tisztulás ideje. Ott kell hagynod a világ zaját, zűrzavarát. Jézus így tanít: „Boldogok a tisztaszívűek, mert ők meglátják az Istent!” (Mt 5,8). Hogy az úton meglásd őt, meg kell tisztulnod a bűntől, és mindattól, ami lehúz, rabbá tesz, beszennyez.Szent Pál apostol ezt írja: „Nem tudjátok, hogy a pályán küzdők mind futnak ugyan, de a díjat csak egy nyeri el? Úgy fussatok, hogy elnyerjétek! A versenyzők valamennyien megtartóztató életet élnek, minden tekintetben. Ők hervadó koszorúért, mi pedig hervadhatatlanért. Én is futok, de nem céltalanul, az ökölvívásban nem a levegőt csapkodom, hanem megzabolázom, és rabságba vetem testemet, hogy míg másokat tanítok, magam méltatlanná ne váljak.” (1Kor 9,24-27)
    Legyen ez az út olyan ’futás’, amelyben erősödik a lélek, amelyben győzni tudsz a rossz, a bűn felett.

    Fogadd derűsen az út nehézségeit, kellemetlenségeit! Legyenek ezek is a megtisztulás eszközei a számodra!
    Miből akarok szabadulni? Mi az az én életemben, ami behálóz, rabbá tesz?


  4. Minden népnek, minden kultúrának vannak alap-történetei. Ezek megfogalmazzák azt, hogy mi az élet, mit jelent embernek lenni, hogyan kell helyesen élni. A görög kultúra egyik legalapvetőbb története az Iliász és az Odüsszea. A Biblia egyik legalapvetőbb története pedig Ábrahám története. Mindkettő egy hosszú, kalandos, nehézségekkel teli útról szól. Ez az út nem más, mint az emberi élet.
    Az Odüsszea és a Biblia életfelfogása azonban nagyon különböző. Odüsszeusz oda tér vissza, ahonnan elindult: Ithakába. Ez egy önmagába záródó út. Az út főhőse a ravasz, talpraesett és bölcs Odüsszeusz. Az Odüsszea egy emberközpontú, humanista világfelfogást tükröz.Ábrahám egy égi hívásra az idegenbe indul, az Ígéret földjére. Egyetlen úti batyuja egy titokzatos ígéret. Az ő útjának főhőse Isten. Isten vezeti őt, és menti ki sokszor olyan helyzetekből is, amelyeket a saját bűnei okoztak neki.
    A mi életünk is ilyen, mint Ábrahám útja. Isten hívott létre minket. Ebből a világból indul ez az út, de az Ő öröklétébe, az atyai házba vezet. Az életutunk főszereplői – hála Istennek – nem mi vagyunk. Istentől jöttünk, Ő alkotott, és Hozzá térünk haza. Az életünket Ő fogja beteljesíteni.

    Adj hálát az életedért, ezért a titokzatos útért, amely nem ér véget a halállal, hanem Isten öröklétébe tart.
    Hogyan illeszkedik az életed útjába most ez a zarándokút? Melyik lépés megtételében segít?


  5. A zarándokút ősmintája és forrása Krisztus életútja. Krisztus rejtett évei, a názáreti ácsműhelyben végzett munka készítette fel őt a Messiási küldetésére. A csend iskolája volt ez. A Szent Család, Jézus, Mária és József szeretetközösségében érlelődött Krisztus emberi lelke, készült a megváltás művének végrehajtására.
    Az út csendje lehetőség. Készület és érlelődés.
    A Mária úton való zarándoklás másik ősmintája és forrása pedig a Szűzanya élete, az ő útja. Az ő készülete is a csend évei voltak. A szeplőtelen fogantatás kegyelmi kiváltságára Mária az egész lényét átható hatalmas igennel válaszolt. Ez az igen hosszan érlelődött, erősödött benne. Egészen addig, amíg kimondta az angyalnak: „Történjék velem szavaid szerint!” (Lk 1,38)

    Járd ezt a zarándokutat Krisztussal és Máriával együtt! Kérd őket, hogy készítsenek föl az életfeladataidra, alakítsák a szívedet!
    Csend van-e a lelkem legmélyén? Le tudok-e ereszkedni a mélybe, ahol hallható Isten kristálytiszta hangja?


  6. Egyszer egy európai expedíciót vezetett Indiába. Indiaiak voltak a málhahordói. Rettenetesen hajszolta őket. A harmadik nap közepe táján az indiaiak ledobták a málháikat, nem voltak hajlandók tovább menni. Az európai magán kívül volt a méregtől. Kiabált velük, majdnem összeverekedtek. Aztán odament a vezetőjükhöz, egy bölcs, öreg indiaihoz. Megkérdezte tőlük, hogy miért nem mennek az emberek, megfizeti ő jól. Az indiai elmosolyodott és azt mondta: „Annyira siettünk, hogy a lelkünk lemaradt a testünktől. Meg kellett állnunk, hogy bevárjuk.”
    Hányszor valahogyan így rohanjuk végig az életünket. Sohasem vagyunk ott, ahol ténylegesen vagyunk. Már a holnap miatt aggódunk. Mindig a felszínen vagyunk, mert ahhoz is idő kellene, hogy leereszkedjünk a mélybe, és megkérdezzük magunktól: Ki is vagyok igazából? Merre tart az életem? Tart-e egyáltalán valamerre? Vagy csak kétségbeesetten kapkodok?

    Örülj annak, hogy nem kell száguldani. Ott lehetsz minden lépésben, minden kilométerben, a jelen pillanatban.
    Van-e csend az életedben, a hétköznapjaidban? Van-e mélysége az életednek? Mit tehetnél azért, hogy teret kapjon az életedben a csend, a mélység?


  7. Egy gazdag ember kiment a remetékhez az egyiptomi sivatagba, hogy egy fontos kérdésre választ kapjon. Amikor kiért a remeték kunyhóihoz, nagyon meglepődött azon, hogy a remeték mennyit hallgatnak. Óriási volt a csend. Oda is ment az egyik remetéhez, és megkérdezte tőle, hogy miért vannak ennyit csendben. A remete semmit sem felelt, hanem odavitte a látogatót egy nagy kúthoz, amelynek a vize a kis oázist éltette. A remete felkavarta a kút vizét, aztán azt mondta a vándornak: „Nézz bele, mit látsz?” Az belenézett, és így felelt: „Mit látnék, kavarog a víz.” Aztán álltak ott hosszú perceken át teljes csöndben. Közben a kút vize kisimult, olyan lett, mint egy tükör. A remete akkor megszólalt: „Nézz bele, mit látsz?” A vándor belenézett, és elámult. Látta a gyönyörű, ragyogó kék égboltot, és látta a maga arcát is élesen, kristálytisztán. A remete csak ennyit mondott neki: „Látod, ezért vagyunk mi ennyit csendben.”
    A zarándok a csend mélységeibe ereszkedik bele. Minden nappal mélyebbre. A saját lelkének mélyére, ahol titokzatosan Isten lakik, Ő szól.

    Figyeld meg a táj szépségeit! A felhőket, a dombokat, a fákat. Engedd, hogy megszólítsanak, megszólaljanak!
    Mit hallasz a csendben? Milyen arc tükröződik vissza a kút vizében? Ilyen ember vagy most. Ilyen is akarsz lenni?

Kontakt

Most nem vagyunk elérhetőek. Küldjön elektronikus levelet és mi válaszolunk Önnek.

Not readable? Change text. captcha txt